A purhab szigetelés alapjai

A szórt purhab szigetelés az egyik legmodernebb és legjobb szigetelési technika. A hőszigetelés mellett tökéletesen zár, és a víz ellen is kitűnő védelmet nyújt. Nem helyettesíthető más anyaggal, ugyanis csak több szigetelő együttes és réteges alkalmazása vezet hasonló eredményre. Az építőiparban ma a purhab szigetelés a leginkább alkalmazott eljárás.

Családi- és társasházakat, ipari épületeket, raktárokat, garázsokat egyaránt purhab szigeteléssel látnak el, elérhető magán és ipari megrendelők számára. Amellett, hogy huzatmentesen és tökéletesen szigetel, a nedvességtől és a szélsőséges időjárási viszonyoktól, természeti erőktől is védi az épületet. Így nem csak energiahatékony megoldás, de növeli az ingatlan élettartamát és értékét is.

A fal és az egyéb szigetelőanyagok réseibe befújt purhab szigetelés légzárat képez, ezáltal küszöböli ki a problémákat. De fújható teljes falfelületre is, önálló szigetelésként. Kül- és beltéren is használható, és külön előnye, hogy nem öregszik vagy gombásodik, valamint az anyagvágási veszteség lehetősége se áll fenn használatakor.

purhab-szigeteles_pic2

A purhab szigetelés előnyei

A legnagyobb előnye a purhab szigetelésnek, hogy egészen kicsi helyekre is fújható. Repedések, illesztések, egyéb rések mélyére is be lehet nyomni, ugyanis a borotva- vagy hajhabhoz hasonlóan a kifújt kevés purhab szigetelés anyaga sokszorosára duzzad, mielőtt megköt. Akár eredeti térfogatának százszorosára is képes dagadni.

A purhab szigetelés másik előnye, hogy vízszintes és függőleges felületeken egyaránt megtapad, sőt, egyenletes, homogén felületet sem kíván meg. Ráfújható bármely anyagra, akár régi szigetelésre is, és nem túl időigényes a kivitelezése. Emellett nem öregszik, nem veszít a végleges méretéből, nem deformálódik, és ellenáll a rovaroknak, rágcsálóknak. Egyszerre látja el a hő-, hang- és vízszigetelést, így a páralecsapódás és penész is elkerülhető vele. Toldás-, beázás- és hézagmentes, a purhab szigetelés megállítja például a rozsdásodás terjedését is, és jól alkalmazkodik az épületek természetes mozgásához.

A szigetelési hasznosság mellett a purhab szigetelés jelentősen erősíti az épület szerkezetét, ezzel is növelve annak értékét. Nagy szilárdságú, akár lépésállóvá is tehető kivitelezés során. Költséghatékonysága már az első évben látszik, de mivel a purhab szigetelés élettartama akár harminc-negyven év is lehet, sokszorosan megtérül a belefektetett összeg és energia. Nem kell cserélni, javítani, koszosodás esetén viszont jól mosható, tisztítható, ehhez sok helyen kapható kifejezetten purhab szigetelést tisztító spray is. Emellett még az egészségre és a környezetre nézve is teljesen ártalmatlan.

A purhab szigetelés használata

A purhab szigetelés kis és nagy felületeken is alkalmazható, ezekhez külön gépek, szórótartályok, vagy spray és pisztoly formátumok is elérhetők. A purhab szigetelés nem bonyolult, de érdemes gyakorlott csapatra bízni, mint a PurhabGuru, https://purhabguru.hu/, mert takarítani viszont nem a legideálisabb, és a szél is könnyen felkapja.

A tartályos megoldás általában szakembert igényel, főleg, ha mi nem ismerjük az anyagot. Nagy felületre szórt purhab szigetelés esetén könnyű elpazarolni az anyagot, nem megfelelően fújni, hiszen a szóró gyorsabban működik, mint ahogy a hab duzzad. Fel kell tudni ismerni azt a sebességet, amivel haladva egyenletes felületet képezhetünk.

A purhab szigetelés spray változatban is elérhető. Ezek a flakonok a kisebb felületen történő alkalmazásra jók, sarkokban, gerendák mentén, kisebb repedéseknél, ugyanis a vékony sugárban fújható anyag jobban bejut a résekbe. Ezáltal nem csak a nagyméretű tartályokból áradó purhabnál hatékonyabb az ilyen helyeken, de a gyapotszálas megoldásoknál is, amiket tépkedni és betömködni kellene.

A pisztoly formátumú purhab szigetelés igen hasonló egy ragasztópisztolyhoz, csak egy hosszú, vékony cső is található a végén. Ez a szívószálszerű segédeszköz a keskeny, mélyebb repedések tökéletes kitöltését biztosítja. Az ebben lévő anyag nem duzzad akkorára, mint a tartályos felületfedés esetén, így könnyebben alkalmazható házilag is.

purhab-szigeteles_pic3

A purhab szigetelés típusai

Megkülönböztethetünk nyitott és zárt cellás purhab szigetelést. A nyitott cellás purhab inkább belső szigetelésre ajánlott, például falakra, tetőtérbe, vagy hangszigeteléshez. A zárt cellás purhabot használják kültérre, homlokzatra, garázsokba, vagy éppen a pincék szigetelésére. Merevebb a szerkezete, lassabban duzzad meg, viszont magas a vízzáró képessége. Emellett a zárt cellás purhab szigetelés akár padlózatok alá, födémre is kerülhet, hiszen lépésálló a szerkezete miatt, így például a tetőterekben elkerülhető a szervízutak, emelt padlózat kevéssé helytakarékos kialakítása is.

Mivel nem vakolható, egyenetlen felületet képez, így ha lakhatóvá akarjuk tenni a padlásteret, a purhab szigetelés nem a legjobb választás. Azonban ha sok a kiugró felület, tereptárgy, például kémény, akkor kitűnő, hiszen a táblás szigetelőanyagokat sokat kéne szabdalni. Valamint páraszellőző tulajdonsága miatt nem tartja bent a nedvességet a szarufák között, így ferde tetők esetén is megfelelő lehet.